ERASMUS-ΠΡΩΤΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Το σχολείο μας συμμετέχει για τρίτη φορά σε πρόγραμμα Erasmus+. Στο πλαίσιο του  τρέχοντος διετούς προγράμματος με θέμα “@gissons pour un avenir eco!”, επισκέφτηκαν από 20-26/3/22 το σχολείο μας 16 μαθητές και 7 καθηγητές  από τις συμμετέχουσες στο πρόγραμμμα χώρες: Βέλγιο, Ιταλία, Πορτογαλία.

Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν σε σπίτια οικογενειών των μαθητών του Σχολείου μας, οι οποίοι συμμετέχουν στο πρόγραμμα και, παράλληλα με τις προγραμματισμένες δραστηριότητες, παρακολούθησαν μαθήματα στο Σχολείο.

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του προγράμματος σημαντικό ήταν το δημιουργικό και ψυχαγωγικό σκέλος της συνεργασίας των μαθητών και των καθηγητών, καθώς συμμετείχαν σε παιχνίδια και δραστηριότητες αφενός γνωριμίας και πολιτισμικής αλληλεπίδρασης και αφετέρου διαχείρισης απορριμμάτων, ανακύκλωσης και γενικά ευαισθητοποίησης γύρω από ζητήματα προστασίας του περιβάλλοντος.

Οι αντιπροσωπείες των εταίρων μας έγιναν δεκτές την πρώτη μέρα στο Σχολείο από την ομάδα των καθηγητών και μαθητών  που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, τον αντιδήμαρχο Παιδείας του Δήμου Νέας Σμύρνης, κ. Συρίγο και τον Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας κ. Τερζή. Συμμετείχαν σε παιχνίδια γνωριμίας, παρακολούθησαν ενημέρωση σχετικά με την Ελλάδα και το εκπαιδευτικό μας σύστημα καθώς και μαθήματα στις σχολικές αίθουσες. Τέλος γεύτηκαν παραδοσιακά ελληνικά εδέσματα, ευγενική προσφορά γονέων καια εκπαιδευτικών.

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ήταν τη δεύτερη μέρα η δραστηριότητα φύτευσης αρωματικών φυτών στα παρτέρια του Σχολείου, η παρουσίαση του προγράμματος “food waste-gaspillage alimentaire” που υλοποιεί ο Δήμος Νέας Σμύρνης, η ανακύκλωση συσκευασιών, η επίσκεψη στο άλσος της Νέας Σμύρνης καθώς και σε άλλα σημαντικά τοπόσημα της πόλης μας (Εστία, Αγία Φωτεινή).

Την τρίτη μέρα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη-παρακολούθηση προγράμματος στο κέντρο προστασίας θαλάσσιας χελώνας ΑΡΧΕΛΩΝ, στη Γλυφάδα και περιήγηση στο ΚΠΙΣΝ.

Την τέταρτη ημέρα οι φιλοξενούμενοί μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη γιορτή για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου και να συμμετάσχουν σε παραδοσιακούς χορούς. Την ίδια ημέρα πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις-ξεναγήσεις στον ιερό βράχο και στο Μουσείο της Ακρόπολης καθώς και βραδινή διασκέδαση σε ταβέρνα της περιοχής μας.

Την ημέρα της εθνικής επετείου παρακολούθησαν τη μαθητική παρέλαση στην πόλη μας και στη συνέχεια επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο και την ευρύτερη περιοχή του Σουνίου.

Τόσο οι δραστηριότητες όσο και η παραμονή των εταίρων μας στη Νέα Σμύρνη, πρόσφεραν στους μαθητές ποικίλα ερεθίσματα για διεύρυνση γνώσεων και συναισθηματικών οριζόντων καθώς και ανάπτυξη συνεργατικής συμπεριφοράς. Υπήρξε επίσης γόνιμη συνεργασία και ανταλλαγή απόψεων σε εκπαιδευτικά θέματα με τους καθηγητές των χωρών του προγράμματος.

Είμαστε έτοιμοι λοιπόν με αισιοδοξία να συνεχίσουμε την πορεία μας για ένα οικολογικό μέλλον!