Οι μαθητές ανακαλύπτουν την τραγωδία

Το Σάββατο 27 & Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024, ομάδα μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου, με τη συνοδεία της φιλολόγου κ. Κρικέλλα Μ., ανταποκρινόμενοι στη δημόσια πρόσκληση του Θεατρικού Εργαστηρίου της ΕΣΤΙΑΣ Νέας Σμύρνης «Κάρολος Κουν», παρακολούθησαν την παράσταση Τρωάδες, του Ευριπίδη. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του μαθήματος Αρχαία Ελληνικά Κείμενα από μετάφραση, όπου οι μαθητές διδάσκονται την σχετική, επίσης αντιπολεμική τραγωδία του Ευριπίδη “Ελένη”. Οι μαθητές και οι μαθήτριες εντυπωσιάστηκαν από την πραγματικά αξιόλογη προσπάθεια της ερασιτεχνικής ομάδας του Θεατρικού Εργαστηρίου της Εστίας, προβληματίστηκαν πάνω στην υπόθεση και εκτίμησαν την παράσταση από σκηνοθετικής και τεχνικής άποψης. Ευχόμαστε να ασχοληθούν με την τέχνη του θεάτρου γιατί η τάξη έχει πολλά ταλέντα!