Η Γ΄ Γυμνασίου στο θέατρο Κνωσός

…για ένα πουκάμισο αδειανό, για μιαν Ελένη.
Ελένη, Γ. Σεφέρης

Τετάρτη 14/2/2024 και σύσσωμη η Γ΄ Γυμνασίου παρακολούθησε στο θέατρο Κνωσός την τραγωδία “Ελένη” του Ευριπίδη. Η εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος Αρχαία Ελληνικά Κείμενα από μετάφραση (διδάσκουσα κ. Κρικέλλα Μ.) όπου οι μαθητές διδάσκονται την ομώνυμη τραγωδία.
Μια άρτια παράσταση, με σεβασμό στο αρχαίο κείμενο, κλασική σκηνοθετική ματιά και πολύ καλές ερμηνείες που εντυπωσίασε τους μαθητές μας, αλλά και μια άριστη εκπαιδευτική ευκαιρία για κείνους να αναγνωρίσουν επί σκηνής, τα στοιχεία του αρχαίου δράματος και του αρχαίου πνεύματος που προσεγγίζουν ποικιλοτρόπως στην τάξη.
Το θέατρο διδάσκει!
Δε θα μπορούσαμε να μη συγχαρούμε τους μαθητές μας για τη συμμετοχή, το ενδιαφέρον και την ευπρέπεια που επέδειξαν, ανάμεσα σε άλλα σχολεία και φυσικά να ευχαριστήσουμε τους συνοδούς εκπαιδευτικούς κ. Τζιλιγκάκη Ελ. (φιλόλογος), Θεοδωρακοπούλου Ελ. (νομικός), Πηγιάκη Απ. (φιλόλογος ΕΑΕ) για την υποστήριξη τους.