ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Στις 5/5/23 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου ημερίδα αφιερωμένη στην μεσογειακή διατροφή. Η ημερίδα οργανώθηκε στο πλαίσιο των μαθημάτων της Νεοελληνικής Γλώσσας, Οικιακής Οικονομίας και Βιολογίας, με πρωτοβουλία των διδασκόντων τα συγκεκριμένα αντικείμενα στην Α΄ Τάξη και σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου.

Συγκεκριμένα οι μαθητές και των τριών τμημάτων της Πρώτης Τάξης, ευαισθητοποιημένοι σε θέματα μεσογειακής διατροφής, παρουσίασαν ποικιλόμορφες συνθετικές, ομαδικές ή ατομικές εργασίες: προτάσεις διαιτολογίου, αφίσες, θεατρικό δικής τους έμπνευσης, διαφάνειες.

Ο κ. Ρίσβας, Διατροφολόγος και μέλος του ΔΣ του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, παρουσίασε στους μαθητές τις αρχές της υγιεινής διατροφής και έκανε μαζί τους μιαν ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική συζήτηση.

Τέλος, όλοι οι παρευρισκόμενοι γεύτηκαν μεσογειακά εδέσματα, τα οποία πρόσφεραν οι γονείς των μαθητών.

Η συνεργασία μαθητών, καθηγητών και γονέων απέδωσε θαυμάσια αποτελέσματα!