ΕRASMUS-FOOD WAVE

Food Wave:To 2o Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης ενημερώνεται για τους Παγκόσμιους Στόχους για την Ανάπτυξη.

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση της επίσκεψης στο Βέλγιο, το σύνολο των μαθητών της περιβαλλοντικής ομάδας του Erasmus ενημερώθηκε για το διεθνές πλαίσιο που διέπει τις δράσεις για ένα καλύτερο και βιώσιμο μέλλον, όπως αυτές έχουν καθοριστεί από τον ΟΗΕ. Στόχος της επιμόρφωσης αυτής είναι η σύνδεση τοπικών και ατομικών δράσεων για το περιβάλλον με συγκεκριμένους διεθνείς στόχους, ενώ απώτερο στόχο αποτελεί η εμπέδωση οικουμενικής συνείδησης και υπεύθυνης στάσης για τους αυριανούς Έλληνες Πολίτες του Κόσμου.

Τέλος Μαΐου, σε μια διήμερη εκπαιδευτική δράση και στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Food Wave, παρουσιάστηκαν οι 17 παγκόσμιοι στόχοι για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη, στους μαθητές τους 2ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης από τη διδάκτορα Ρόϊδω Μητούλα του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου.

Ο σκοπός της δράσης αυτής ήταν να εκπαιδευτούν και να ενημερωθούν οι μαθητές σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος και προώθησης των 17 στόχων της Βιώσιμης Ανάπτυξης” ώστε να αποτελέσουν για αυτά έναν «Οδηγό για Ατομική Δράση».

Αρχικά τους δόθηκε η ερμηνεία του όρου “Βιώσιμη Ανάπτυξη” καθώς και η περιγραφή των τεσσάρων πυλώνων που τη συνθέτουν: το περιβάλλον, η οικονομία, η κοινωνία και ο πολιτισμός. Στη συνέχεια παρουσιάστηκε το ιστορικό με το οποίο έφτασε η παγκόσμια κοινότητα στη θέσπιση του όρου της Βιώσιμης Ανάπτυξης και των 17 παγκόσμιων στόχων. Τέλος, η κα Μητούλα ανέλυσε κάθε ένα στόχο ξεχωριστά και κατέγραψε μαζί με τα παιδιά προτάσεις για ατομική δράση.

Στο τέλος της δράσης οι μαθητές συμπλήρωσαν σχετικό ερωτηματολόγιο. Όπως είναι φυσικό η δράση δεν σταματά εδώ. Η επόμενη χρονιά μας περιμένει με νέες προκλήσεις.

Εκ μέρους του σχολείου μας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Δήμο Νέας Σμύρνης και συγκεκριμένα την κ. Κουριαντάκη Ειρήνη καθώς και τη διδάκτορα του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου κ Ρόϊδω Μητούλα.