ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Η εθνική επέτειος της 25ης Μαρτίου γιορτάστηκε στο σχολείο μας, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα την παραμονή, 24 Μαρτίου. Οι φιλόλογοι κ. Ελένη Τζιλιγκάκη και κ. Αθανάσιος Καραφωτιάς επιμελήθηκαν της παρουσίασης μέσα στις αίθουσες διδασκαλίας ποιημάτων, προβολής διαφανειών, απαγγελίας ποιημάτων και ακρόασης σχετικών με την ημέρα τραγουδιών. Στη συνέχεια, η χορωδία και ορχήστρα μαθητών του σχολείου, υπό τη διεύθυνση της μουσικού κ. Άννας Μαντουβάλου και με την υποστήριξη του φιλολόγου Ειδικής Αγωγής, κ. Απόστολου Πηγιάκη, ερμήνευσαν στο προαύλιο τραγούδια σχετικά με την ημέρα.

Την ημέρα της εθνικής επετείου αντιπροσωπεία μαθητών που συνόδευαν τη σημαία παραβρέθηκαν στη δοξολογία που έγινε στον Ιερό Ναό Αγίας Φωτεινής καθώς και στην κατάθεση στεφάνου.Ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες της σημαίας, ντυμένοι με παραδοσιακές στολές, από τη συλλογή του σχολείου, η μπάντα και αντιπροσωπεία μαθητών/τριών συμμετείχαν στην παρέλαση που έγινε σε κεντρικό δρόμο της πόλης μας, αποτίοντας έτσι φόρο τιμής στους αγώνες των προγόνων μας για ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ.