Διδακτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού

Στις 2/2/2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής (διδάσκουσα η κ. Τζανετή) στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, στο «Πάρκο της Επιστήμης». Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη διεξαγωγή εντυπωσιακών πειραμάτων (τα οποία ξεφεύγουν από τα όρια ενός σχολικού εργαστηρίου) από έμπειρους επιστήμονες και να οδηγηθούν στη ερμηνεία τους. Στο δεύτερο μέρος της διδακτικής επίσκεψης οι μαθητές της Β΄ και της Γ΄ τάξης αλληλεπέδρασαν με εκθέματα που βασίζονταν σε νόμους της Φυσικής και ερμήνευσαν τη λειτουργία τους.

Η εμπειρία ήταν ξεχωριστή για τα παιδιά αλλά και για τους συνοδούς εκπαιδευτικούς. Μας έβαλε όλους λίγο πιο βαθιά στον μαγικό κόσμο της Φυσικής και μας έδειξε τα αστείρευτα όριά της. Ήταν μία από τις εκδρομές που δίνουν ερεθίσματα και μπορούν να αποτελέσουν κίνητρο για περαιτέρω ενασχόληση με τον χώρο της επιστήμης