Διδακτική επίσκεψη στην Πανεπιστημιούπολη

Στις 2/2/2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη, στο πλαίσιο των μαθημάτων των φυσικών επιστημών Βιολογίας και Γεωλογίας – Γεωγραφίας (διδάσκοντες η κ. Σιώπη και ο κ. Κωστής),στα μουσεία Ζωολογίας και Παλαιοντολογίας – Γεωλογίας αντίστοιχα, στη σχολή θετικών επιστημών του ΕΚΠΑ, στην Πανεπιστημιούπολη στου Ζωγράφου. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα εντυπωσιακά εκθέματα των δύο μουσείων, και να απολαύσουν την λεπτομερή ξενάγηση από το προσωπικό τους.

Οι μαθητές της Α τάξης και του Β3 γνώρισαν τη σύγχρονη πανίδα του πλανήτη, αλλά ήρθαν και σε μια πρώτη επαφή με την εντυπωσιακή ιστορία που έχει να μας αποκαλύψει η Παλαιοντολογία για την εξέλιξη της ζωής πάνω στη Γη, μέσα από τη μελέτη των απολιθωμάτων, και των μυστικών που αυτά κουβαλούν, στη διάρκεια του τεράστιου Γεωλογικού χρόνου.