ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS

Για τρίτη φορά, τα τελευταία χρόνια, το Σχολείο μας συμμετέχει ενεργά σε πρόγραμμα Erasmus. Το διετές (2021-2023) πρόγραμμα έχει θέμα: @gissons pour un avenir eco! (ας δράσουμε για ένα οικολογικό μέλλον) και στόχος του είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών και του κοινωνικού τους περίγυρου σε θέματα και τρόπους προστασίας του περιβάλλοντος. Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού, το χρονικό διάστημα 7-10 Φεβρουαρίου 2022 έγινε συνάντηση εκπαιδευτικών από τις χώρες που συμμετέχουν: Ελλάδα, Βέλγιο, Πορτογαλία, Ιταλία.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στους χώρους του 2ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης, όπου η Διευθύντρια κ. Καϊνού, οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα καθηγητές και εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου υποδέχτηκαν θερμά τους ξένους εκπαιδευτικούς. Συζητήθηκαν θέματα προγραμματισμού δραστηριοτήτων και ορίστηκε η πρώτη επίσκεψη των ομάδων των μαθητών από τις συγκεκριμένες χώρες στην Ελλάδα (τον Μάρτιο), καθώς και η επίσκεψη στο Βέλγιο (τον Μάιο). Θα ακολουθήσουν οι επισκέψεις στην Πορτογαλία και την Ιταλία.

Η ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS