ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΕΤΕΙΟΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Η εθνική επέτειος της 25ης Μαρτίου γιορτάστηκε με την καθιερωμένη γιορτή, στις 24 Μαρτίου, τη συμμετοχή στη δοξολογία και τη μαθητική παρέλαση στις 25 του μηνός. Η σχολική γιορτή πραγματοποιήθηκε ανά τμήμα, στις αίθουσες διδασκαλίας, τηρώντας τα προβλεπόμενα υγειονομικά πρωτόκολλα για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού. Τη γιορτή επιμελήθηκε ο κ. Θάνος Παπαπαναγιώτου και περιελάμβανε ιστορική αφήγηση, προβολή διαφανειών και ακρόαση σχετικών με την ημέρα τραγουδιών. Παράλληλα με τη γιορτή αυτή πραγματοποιήθηκε και μια δεύτερη, στην αίθουσα της βιβλιοθήκης του συγκροτήματος, η οποία απευθυνόταν στην ομάδα των εταίρων μας-μαθητών και καθηγητών- του προγράμματος ERASMUS, οι οποίοι βρίσκονταν αυτές τις μέρες στο Σχολείο μας. Η γιορτή περιελάμβανε παρουσίαση διαφανειών, ενημερωτικών για τον εορτασμό την ημέρας, τις οποίες επιμελήθηκε η κ. Μαρία Πέττα και παρουσίασε η διευθύντρια του Σχολείου κ. Ελένη Καϊνού, καθώς και ανάγνωση από μαθητές, γαλλικών ποιημάτων, γραμμένων από Ευρωπαίους φιλέλληνες και παρουσίαση παραδοσιακών χορών από μαθητές τους οποίους άσκησε η κ. Γεωργία Κορακίδη. Τέλος όλη η ελληνική αντιπροσωπεία έψαλε τον εθνικό ύμνο.

Στις 25 του μηνός η διευθύντρια του Σχολείου παρευρέθηκε στη δοξολογία στον ιερό ναό της Αγίας Φωτεινής, συνοδεύοντας τη σημαιοφόρο του Σχολείου, Σταματίνα Γαϊτάνη. Στη συνέχεια η σημαιοφόρος και οι παραστάτες/τριες της σημαίας παρέστησαν, πάντα με τη συνοδεία της διευθύντριας, στην καθιερωμένη κατάθεση στεφάνου. Τέλος, η σημαιοφόρος, οι παραστάτες, η μπάντα και αντιπροσωπεία μαθητών, συνοδευόμενοι από την κ. Γεωργία Κορακίδη, παρέλασαν σε κεντρικό δρόμο της πόλης μας, αποδίδοντας έτσι φόρο τιμής στους Έλληνες που αγωνίστηκαν με αυτοθυσία για μιαν Ελλάδα ελεύθερη, ανεξάρτητη και δημοκρατική.

Από τη Διεύθυνση.